Елегантна й практична мода українок минулих століть: актуальна вчора, сьогодні й завтра
Головні убори
Насамперед, це були хустки. Їх вив’язували таким чином, щоб маківка голови лишалася відкритою. І назву такий тип вив’язу мав чарівну – «вив’яз соняхом». Але так робили тільки незаміжні дівчата, одружені жінки маківку закривали. Цікаво, що хустку носили не тільки окремо, а й в комплекті з вінком. Звичайно, мова не ведеться про об’ємні й великі композиції – створені з шовку чи атласу, віночки з невеликими квітками та рослинними мотивами слугували елегантним доповненням головного убору. А от в сезон прикрасою могли слугувати й справжні квіти (як це виглядало, чудово можна роздивитись на портреті Марії Нестеренко 1896 року).
Натомість, головним убором слугувала не тільки хустка. Це могла бути й тверда кибалка, обшита шовком і оздоблена справжніми волошками, ромашками, маками й заквітчана колосками.
Біжутерія
Коралі – вони мали не лише декоративний характер, а були і оберегом, і валютою, і приданим та навіть спадком. Головним в убранні українок до 1917 року біло саме коралове намисто – вважалось, що воно мало складатись як мінімум з 10 ниток. Тільки уявіть – продавши таку прикрасу, за її грошовий еквівалент можна було купити хату або велику худобу. Народна назва такої прикраси – щире або добре намисто, оскільки саме червоний колір вважався захисним. До речі, червоною глиною обмазували хату від злих духів, а на талії носили саме червоний пояс.
Дукач – прикраса у вигляді монети з’явилась в українському вбранні у 18 сторіччі. Його прикрашали камінням і носили в центрі усієї композиції. Дукач вважався демонстрацією високого майнового статусу своєї господині.
Перламутрове намисто – зі справжнього перламутру, котрий, за народним повір’ям, мав одягатись на те місце, де була у людини душа – поруч із хрестиком. А от баламути – це вже скам’янілий перламутр, який відрізняється візуально і є темнішим за звичайний.
До біжутерії, яку поважали наші предки і яку відроджують у сучасних образах сьогодення, також відносяться намисто з монетами, перлове намисто (з натуральних перлів або скляної імітації).
Це цікаво: перли також наділяли лікувальними й символічними властивостями. Їх асоціювали з чистотою і вірністю.
А от сережки виділялися простими формами й часто геометричною будовою. І найтрадиційнішою серед них є, звичайно, форма півмісяця – без каміння, але з візерунками.
Аксесуари
Ладунка, гаман, кишеня – це один із найдавніших аксесуарів, який побутував спочатку в центральній частині України, а згодом й по всій її території. Він виготовлявся з тканини й розшивався – подібно до вишитої сорочки – мотивами, властивими тим чи іншим регіонам, або прикрашався аплікацією. Гаман фіксувався пришитими до нього шворками, крайкою чи поясом. А використовувався для носіння гребінчиків, грошей, а у побуті – для насіння.
Здатність історії гармонійно вплітатись у сучасність, створюючи чарівний тандем, — це те, чим ми можемо послуговуватись і сьогодні. І у створенні образів зокрема. Пам’ятайте, що українське – це модно.